joi, 14 decembrie 2017

PROIECT DE LECŢIE - Notiuni de fonetică


Unitatea de învăţământ:  
Propunător:  
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Data:  
Clasa: a V-a
Subiectul: Noţiuni de fonetică
Tipul lectiei: Lecţie de fixare a cunoştinţelor
Timp : 50 minute
Scopuri derivate din obiectivele de referinţă 1.1, 2.6, 2.4, 4.3:
  • Consolidarea cunoştinţelor privind noţiunile de fonetică;

  • Dezvoltarea operaţiilor gândirii;

  • Formarea priceperilor şi deprinderilor vizând corectitudinea gramaticală a enunţurilor.

Obiective operaţionale:                
O1: să definească vocalele, semivocalele, consoanele, ditongul, triftongul, hiatul,       silaba, accentul
O2: să identifice sunetele si grupurile de sunete
O3: să precizeze structura unor cuvinte( litere si sunete)
O4 să accentueze corect cuvinte
O5: să despartă corect cuvinte în silabe.
Metode şi procedee:
∆  conversaţia euristică, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, , munca individuală
Materiale didactice:
manual, tabla
 Forma de organizare a activităţii: frontal, individual.

Bibliografie: Manualul de Limba Română, clasa a VII-a, Editura Humanitas, autori: Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian.


Momentele lecţiei
Dozare
Ob.      op.
             Conţinutul ştiinţific al lecţiei
                     Strategia didactică
Evaluare
Metode
Materiale
Forma de organizare

Momentul introductiv
2 min.

Pregătirea materialelor de lucru şi asigurarea climatului afectiv necesar desfaşurării orei. Se face prezenţa.
Conversaţia
Catalogul
Frontal

Captarea atenţiei şi reactualizarea noţiunilor ancoră
10 min.







O1
Verificarea calitativă (prin sondaj) a temei pe care elevii au avut-o de pregătit acasă. Se corectează eventualele greşeli, se oferă explicaţii suplimentare.
Prin activitate frontală se verifică noţiunile:teoretice fonetică.
Ce este fonetica?
Prin ce sunt reprezentate in scris sunetele?
Cum se impart sunetele limbii române?
Ce sunt vocalele şi care sunt ele?
Ce sunt consoanele?
Ce sunt semivocalele?
Care dintre vocale pot fi semivocale si care nu pot fi niciodată?Câte vocale există într-o silabă?
Ce este diftongul?dar triftongul? Dar hiatul?
Ce este silaba?Cum se numesc cuvintele alcătuite dintr-o silabă?
Conversaţia


Explicaţia








Conversaţia
Conversaţia     



Caiete





Frontal


Frontal











Frontal
Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor
2 min.

Se va purta o scurtă discuţie despre importanţa practică a regulilor fonetice şi mai ales importanţa despărţirii corecte în silabe,drept pentru care va avea loc această ora de consolidare a cunoştinţelor. Se trece titlul lecţiei pe tablă. Elevii notează titlul în caiete.
Conversaţia     
 Tablă                      Caiete

Frontal

Dirijarea învăţării
22 min.


O2
O3


O4







O2






O5
Se rezolvă exercitii.
1.Precizează câte sunete şi câte litere sunt în cuvintele: cerc, ciorapi, ghete, gem, chior, ochelari.                                                              2.Indică diftongii, triftongii si hiatul în cuvintele: toamnă, ploioasă, teatru,nu-i, vreau, aur.                                                      3.Subliniază varianta accentuată corect: butelie-butelie, avarie- avarie, sever-sever, antic-antic                                                               4. Găseşte câte două cuvinte care să conţină:
• diftongul oa
• triftongul eai
• hiatul i-e
2 Pentru fiecare cuvânt din prima coloană alege:
numărul de sunete corespunzător din a doua coloană:
a. cheama .......         A.-3 sunete
b. ciot .......                 B.-4 sunete
c. exact......                C.-5 sunete
d. ghetar.......             D.-6 sunete
e. Olteanu.....            E.-7 sunete
3 Despărţiţi în silabe cuvintele:
• atlet• lacrămioara• albastru• examen
• imatur• funcţie• sculptură
4 Subliniaţi forma corectă a următoarelor cuvinte:
• basm/bazm
• a escalada/a excalada
• excorta/escorta
• zmeu/smeu
5 Se dau următoarele silabe:
fii plu ste su taj ne cin a că punc drept
Formaţi cu ele cuvinte bisilabice
Exerciţiul   
 

Conversaţia




Conversaţia


Conversaţia

















Conversaţia

Tabla
Caiete










Caiete
















Caiete

Frontal




Frontal




Frontal
            



















Frontal
Aprecieri verbale




 Aprecieri      verbale








Feed-back/Evaluare
12 min.


O5
Evaluarea se va realiza printr-o fişă de muncă independentă: Alcătuiţi un text de maxim şapte rânduri în care să vă exprimaţi părerea despre această oră. Identificaţi, apoi, din text trei cuvinte care să conţină grupurile de sunete învăţate şi despărţiţi în silabe alte cinci cuvinte.
Exerciţiul



Conversaţia    
Caiete






Individual




Formativă
Asigurarea retenţiei şi  transferului
1 min.

Se va transmite tema de casă: ,,Rezolvaţi în caiete exerciţiul  5, 6, 7 de la pagina 53”.
Explicaţia  
Caiete
Frontal

Aprecieri
1 min.

Se formulează aprecieri privind modul în care elevii au îndeplinit sarcinile propuse.

Aprecieri verbale


Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu