joi, 14 decembrie 2017

Proiect de lecție - „O scrisoare pierdută” (I. L. Caragiale)


Unitatea de învăţământ: 
Propunător
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Data
Clasa: a VIII-a
Subiectul: O scrisoare pierdută, de I.L. Caragiale
Tipul lecţiei: : Recapitulare şi sistematizare
SCOPUL:   - dezvoltarea interesului pentru lectură şi a gustului estetic;
- decodarea mesajului artistic ;
- perfecţionarea continuă a capacităţii de comunicare prin valorificarea noţiunilor însuşite.
Timp : 50 minute
Competenţe generale:
1.5  aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat ;
4.1 redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de co­municare concretă;
3.1 dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date.
Competenţe specifice:        
O1- să dea definiţia conceptelor operaţionale gen dramatic şi comedia.;                       
O2- să analizeze titlul, tema, relaţiile temporale şi spaţiale şi conflictul dramatic din comedie;
O3- să argumenteze existenţa comicului de caracter,  de moravuri, de situaţie, de nume şi de limbaj.                                                                                                                                                                                                            O4- să realizeze o compunere, cu argumente conform temei date;
Metode şi procedee:  ∆  conversaţia euristică, conversaţia, explicaţia, exerciţiul,  munca individuală.
Materiale didactice:  manual, tabla.
Forma de organizare a activităţii: frontal, individual, grupat.                                       

Bibliografie: Alina, Pamfil, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Bucureşti,2009.



Momentele lecţiei
Dozare
Ob.      op.
             Conţinutul ştiinţific al lecţiei
                     Strategia didactică
Evaluare
Metode
Materiale
Forma de organizare

Momentul introductiv
2 min.

Pregătirea materialelor de lucru şi asigurarea climatului afectiv necesar desfaşurării orei. Se face prezenţa.
Conversaţia
Catalogul
Frontal

Captarea atenţiei şi reactualizarea noţiunilor ancoră
10 min.



Verificarea calitativă (prin sondaj) a temei pe care elevii au avut-o de pregătit acasă. Se corectează eventualele greşeli, se oferă explicaţii Reactualizarea cunoştinţelor se va realiza printr-o verificare orală:
(Romanul  Baltagul, de  M.  Sadoveanu- Personajele)
Cum este prezentat Nechifor Lipan?
Care sunt modalităţile de caracterizare folosite de autor pentru a reconstitui imaginea acestui personaj ?
Ce tip de personaj este Gheorghiţă Lipan ?
Care sunt trăsăturile morale ale Vitoriei, rezultate din fragmentele romanului ?
Care este atitudinea lui Gheorghiţă faţă de întreaga situaţie ?
Conversaţia
Explicaţia

Conversaţia     



Caiete




Frontal


Frontal
Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor
2 min.

- Voi anunţa elevii că astăzi vom continua să recapitulăm operele literare studiate semestrul acesta, trecând la genul dramatic, la comedie.
- Voi comunica elevilor obiectivele urmărite într-o manieră accesibilă acestora.
- Se scriu data şi titlul pe tablă şi în caietele elevilor.  O scrisoare pierdută, de I.L. Caragiale
Conversaţia    
 Tablă                      Caiete

Frontal

Dirijarea învăţării
22 min.





O1




O2








O3










Se studiază noţiunile teoretice învăţate, analizele de text şi exerciţiile aplicative care au fost efectuate în timpul semestrului.
Ø  Definirea conceptului operaţional genul dramatic;
Ø  Definirea conceptului operaţionale comedia şi aplicarea acestuia pe textul O scrisoare pierdută de I. L. Caragiale;
Ø  Identificarea elementelor de compoziţie a textului dramatic (act, scenă/tablou, replică, indicaţii scenice) prin referire la comedia O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale;
Ø  Explicarea semnificaţiei titlului;
Ø  Identificarea temei, a conflictului, a momentelor subiectului, a relaţiilor temporale şi spaţiale; 
Ø  Identificarea  personajelor-tip din comedia O scrisoare pierdută de I. L. Caragiale;
Ø  Analizarea conflictului dramatic având în vedere şi modul în care se realizează tensiunea dramatică în comedia O scrisoare pierdută de I. L. Caragiale;
Ø  Identificarea tipurilor de comic (de caracter, de moravuri, de situaţie, de nume şi de limbaj) din comedia O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale;
Sunt distribuite fişe de lucru şi le cere elevilor să le rezolve :
Încercuieşte răspunsul / răspunsurile corect (e).
1. Speciile literare ale genului dramatic sunt:
a) tragedia, comedia, drama
b) basmul, tragedia, nuvela, comedia
c) idila, comedia, sonetul
2. O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale este o comedie de:
a) situaţie
b) moravuri
c) caracter                                                                  
3. În comedia O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, Tipătescu reprezintă:
a) tipul primului amorez şi al donjuanului
b) tipul politic şi al demagogului
c) tipul confidentului             
4. În fragmentul următor se identifică următoarele tipurile de comic:
a) de limbaj
b) de situaţie
c) de nume
,,Pristanda (singur): Grea misie, misia de poliţai... Şi conu fănică cu coana Joiţica mai stătu să-mi numere steagurile...Tot vorba bietei neveste, zice: <<Ghiţă. Ghiţă, pupă-l în bot şi-i papă tot, că sătulul nu crede la ăl flămând...>> Zic: curat! De-o pildă, conu Fănică: moşia moşie, foncţia foncţie, coana Joiţica, coana Joiţica: trai, neneaco, cu banii lui Trahanache... (luându-şi seama) babachii... Dar eu, unde? Famelie mare, renumeraţie după buget mică. (Şade în fund pe un scaun la o parte.)
5. Completează spaţiile libere:
Comicul este categoria .................... având ca efect ...................., declanşat de .................... dintre aparenţă şi esenţă, pretenţii şi realitate, aşteptări şi rezultate, între ceea ce este şi ceea ce vrea să pară (crede că este) un personaj.

Exerciţiul   
Conversaţia





Conversaţia euristică





Exerciţiul


Conversaţia
Exerciţiul





Conversaţia



Conversaţia
Exerciţiul


Conversaţia
Explicaţia
Exerciţiul


Conversaţia



Exerciţiul




Exerciţiul


Conversaţia



Exerciţiul
Tabla
Caiete





Caiete





Caiete



Caiete




Fişă de lucru







Fişă de lucru





Fişă de lucru



Fişă de lucru





Fişă de lucru





Frontal






Frontal





Frontal



Frontal





Frontal



Frontal




Frontal



Frontal



Individual



Frontal






Frontal
Aprecieri verbale




 Aprecieri      verbale








Feed-back/Evaluare
12 min.


O4
Se vor alcătui două grupe. Elevii vor primi următoarea sarcină de lucru: Realizaţi o compunere în care să discutaţi cu argumente una dintre teme:
Pristanda- canalie, şmecher sau ingenuu;
Pristanda- profitor sau persoană de care se profită.
Elevii lucrează în grupe, consultându-se unii cu ceilalţi, urmând ca un reprezentant al grupei să citească răspunsul.
Înainte de terminarea orei, elevilor li se cere să scrie într-un eseu de 5 minute două lucruri: un subiect care a fost consolidat şi sistematizat foarte bine şi să formuleze o întrebare în legătură cu un subiect care nu le este foarte clar.  Profesorul strânge eseurile de îndată ce elevii le-au terminat, având astfel o imagine de ansamblu asupra subiectelor care sunt ştiute foarte bine şi cele care încă mai pun probleme.
Exerciţiul
Conversaţia   





Caiete

Grupat



Frontal






Formativă
Tema pentru acasă
1 min.

Ca temă pentru acasă, elevii vor avea de realizat o compunere, care să aibă o morală la sfârşit.
Explicaţia  
Caiete
Frontal

Aprecieri
1 min.

Se formulează aprecieri privind modul în care elevii au îndeplinit sarcinile propuse.

Aprecieri verbale



Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu