miercuri, 29 noiembrie 2017

PROIECT DE LECŢIE - Antonimele




UNITATEA DE INVATAMANT:  
PROPUNATOR:  
DATA:  
CLASA: a VII-a 
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba romănă
TEMA LECŢIEI :  Antonimele
TIPUL LECŢIEI: Predare de noi cunostinte
Obiective specifice    
1.1. înţelegerea semnificaţiei generale a unui mesaj oral;
1.3. integrarea categoriilor semantice în structuri lexicale proprii;
1.4. sesizarea abaterilor de la normele limbii literare într-un mesaj ascultat;
1.5. aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;
2.2. valorificarea categoriilor semantice învăţate în contexte diferite;
4.2. utilizarea corectă şi nuanţată a categoriilor semantice învăţate;
4.3. organizarea secvenţelor textuale în funcţie de o cerinţă specifică;
Obiective operationale:
La sfarsitul activitatii elevul va fi capabil :
-         sa defineasca antonimele;
-         sa identifice antonimele unor cuvinte date;
-         sa formeze antonime cu ajutorul prefixeor;
-         sa integreze in context antonimele;
-         sa identifice antiteza, la baza careia stau antonimele;
-         sa se exprime corect, clar si ingrijit.
STRATEGII DIDACTICE:
a.      Metode şi procedee: conversaţia euristică , explicaţia , lucrul cu manualul , exerciţiul oral şi scris , învăţarea prin descoperire .
b.      Mijloace de învăţământ: Limba română , manual pentru clasa a VII-a , autori Anca Şerban şi Sergiu Şerban , Editura All , Bucureşti 1998 .
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: activitatea frontală , activitatea individuală independentă, lucru in echipă.

PARCURS DIDACTIC



Momentele lectiei
Timp
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
Metode
Mijloace
Modul de organizare
1. Moment organizatoric
1 min.
-Notarea elevilor absenti si pregatirea  materialelor necesare orei de limba română.
- Asigurarea unui climat favorabil pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice.
Elevii îsi pregatesc, pe bancã, caietele, cãrtile şi culegerile
Conversatia

Activitate frontala
2.Verificarea temei
5 min.
-Verifica temele pentru acasa
Elevii corecteaza in caiete eventualele greseli in realizarea temei
Conversatia

Activitate individuala
3. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare
5 min.
- Se va realiza prin întrebări adresate frontal:
   - Va mai amintiti ce sunt antonimele?
   - Dati-mi exemple de perechi antonimice.



Conversaţia

Activitate frontala
4. Anunţarea subiectului şi enunţarea obiectivelor
3 min.
-Scrie titlul noii lectii pe tabla
- Elevii sunt anuntati ca vor învăţa mai multe despre antonime şi că până la sfârşitul orei vor trebui să înveţe ce sunt antonimele , să identifice antonimele cuvintelor date , să construiasca enunturi cu antonime , să formeze antonime cu ajutorul prefixelor ,să identifice antiteza , să se exprime corect , clar , îngrijit.

Explicaţia
Caiete, manualul
Activitate frontala
5. Dirijarea învăţării şi dobândirea cunoştinţelor noi
27  min.
- Un elev este invitat la tabla si i se dicteaza anumite cuvinte.
- I se cere să dea antonimele cuvintelor repective.

-Scrie pe tablă definiţia antonimelor.
Definiţie: Antonimele sunt cuvinte cu formă diferită şi cu inţeles opus.

-Voi spune elevilor că antonimia se poate realiza şi cu ajutorul prefixelor, care sunt de doua feluri:
1.negative: ne-(elevii vor da exemple);
2.privative: a-, dez-, in-,des-, de-(elevii vor da exemple)

-Antonimele pot fi difeite parti de vorbire: substantive, adjective,verbe, adverbe , pronume( elevii vor da exemple)
-Perechea de antonime trebuie să fie compusă din părţi de vorbire de acelaşi fel(bun-rău, a da-a lua, sus-jos, veselie-tristete, el-ea)

-Elevii sunt rugati sa rezolve exercitiile de la Consolidaţi-vă cunoştinţele! Şi Descoperiţi  singuri!

-Se realizeaza un concurs: elevii sunt impărţiţi in grupe de câte patru şi li se cere să realizeze o scurtă compunere in care sa foloseasca antonimele cuvintelor:mare, alb, curajos, zi,repede, luminoasă.
-Câştigatorii vor primi un premiu.
-Un elev scrie pe tabla cuvintelel propuse de profesor şi cu ajutorul colegilor si al profesorului, scrie antonimele potrivite.


-Scriu in caiete definitia
-Dau exemple de perechi antonimice.















-Ies la tabla si rezolva exercitiile propuse
Învăţarea prin descoperire






Exercitiul





Expunerea









Exercitiul




 Caiete, manualul
Activitate frontala



























Activitate pe grupe
Fixarea cunostitelor

-Pune intrebari pentru verificarea intelegerii lectiei predate
-Cere elevilor sa dea exemple de antonime.
-Raspund intrebarilor adresate de profesor
Conversatia
Caiete, manualul
Activitate frontala
Tema pentru acasa

-Indica tema pentru acasa si noteaza cativa elevi care s-au remarcat pe parcursul orei
-Noteza in caiete si pun intrebari pentru a verifica daca au inteles corect cerinta exercitiilor date ca tema

caietele
Activitate individuala

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu