miercuri, 29 noiembrie 2017

PROIECT DE LECŢIE - Subiectul neexprimat



UNITATEA DE INVATAMANT: 
PROPUNATOR:  
DATA:  
CLASA: a VIII-a  
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba romănă
TEMA LECŢIEI :  Subiectul neexprimat
TIPUL LECŢIEI: Predare de noi cunostinte
Obiective specifice    
1.1. înţelegerea semnificaţiei generale a unui mesaj oral, sesizând progresia şi coerenţa ideilor exprimate;
1.3. sesizarea adecvării elementelor lexicale utilizate la scopul mesajului ascultat;
2.2. utilizarea în mod nuanţat a categoriilor lexicale într-un mesaj oral;
2.5. captarea şi menţinerea atenţiei interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului;
2.1. construirea unui discurs oral pe o temă dată;
1.5. aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;
4.1. redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă.
Obiective operationale:
La sfarsitul activitatii elevul va fi capabil :
-          să identifice corect subiectele neexprimate în diferite contexte;
-         să diferenţieze subiectul inclus de cel subînţeles;
-         să cunoască parţile de vorbire prin care poate fi exprimat subiectul;
-         să analizeze corect subiectele din contexte date;
-         să alcăuiască enunţuri corecte din punct de vedere gramatical;
-         să se exprime clar, corect şi îngrijit.
STRATEGII DIDACTICE:
a.      Metode şi procedee: conversaţia euristică , explicaţia , lucrul cu manualul , exerciţiul oral şi scris , învăţarea prin descoperire .


b.      Mijloace de învăţământ: Limba română , manual pentru clasa a VIII-a , autori Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian, Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2008.
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: activitatea frontală, activitate individuală independentă.
PARCURS DIDACTIC


Momentele lectiei
Timp
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
Metode
Mijloace
Modul de organizare
1. Moment organizatoric
1 min.
-Notarea elevilor absenti si pregatirea  materialelor necesare orei de limba română.
- Asigurarea unui climat favorabil pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice.
Elevii îsi pregatesc, pe bancã, caietele, cãrtile şi culegerile
Conversatia

Activitate frontala
2.Verificarea temei
5 min.
-Verifica temele pentru acasa.
Elevii corecteaza in caiete eventualele greseli in realizarea temei
Conversatia

Activitate individuala
3. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare
5 min.
- Se va realiza prin întrebări adresate frontal:
   - Vă mai amintiţi ce este subiectul?
   - Prin ce părţi de vorbire poate fi exprimat subiectul?


Conversaţia

Activitate frontala
4. Anunţarea subiectului şi enunţarea obiectivelor
3 min.
-Scrie titlul noii lectii pe tabla
- Elevii sunt anuntati ca vor învăţa despre subiect si ca pana la sfârşitul orei vor trebui să înveţe ce este subiectul neexprimat, să identifice corect subiectele in enunţuri, să analizeze corect subiectul unei propoziţii, să diferenţieze subiectul subînţeles de cel inclus.

Explicaţia
Caiete, manualul
Activitate frontala
5. Dirijarea învăţării şi dobândirea cunoştinţelor noi
27  min.
- Se cere elevilor sa dea exemple de subiect neexprimat.
- Cere elevilor sa scrie definitia subiectului neexprimat.
- Invita un elev la tabla pentru a rezolva un exercitiu de identificare a subiectului neexprimat.

-Pe baza exerciţiului şi a definiţiei subiectului neexprimat, profesorul precizeaza şi defineşte cele două subcategorii ale subiectului neexprimat, şi anume cel inclus şi cel subînţeles.



-Elevii sunt invitaţi să rezolve exercitiile din carte, de la pagina 89.



-Scriu in caiete definiţia

-Rezolva exercitiul propus

- Sunt atenţi şi realizează enunţuri cu subiecte neexprimate;

- Dau alte exemple, diferite de cele realizate la tablă
- Asculta cu atentie, scriu in caiete


Învăţarea prin descoperire






Exercitiul







Exercitiul






Activitate frontala










Activitate individuală









Fixarea cunostitelor

- Profesorul pune intrebari pentru verificarea intelegerii lectiei predate;
-Cere elevilor sa dea exemple de subiecte neexprimate si sa reformuleze definitiile date de profesor pentru a verifica intelegerea lor
-Raspund intrebarilor adresate de profesor
Conversatia
Caiete, manualul
Activitate frontala
Tema pentru acasa

-Indica tema pentru acasa si noteaza cativa elevi care s-au remarcat pe parcursul orei
-Noteza in caiete si pun intrebari pentru a verifica daca au inteles corect cerinta exercitiilor date ca tema

caietele
Activitate individuala

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu